Biuletyn
Biuletyn Proxima powstał w 2010 roku z inicjatywy niewielkiej grupki osób, miłośników astronomii związanych wspólnym zainteresowaniem gwiazdami zmiennymi. Jest bezpłatnym, ogólnodostępnym kwartalnikiem wydawanym w wersji elektronicznej, w formacie PDF. Pierwszy numer pojawił się w Internecie 20 lipca 2010 r. i szybko zaczął zdobywać co raz większą popularność wśród polskich amatorów rozgwieżdżonego nieba. Wkrótce pojawili się również czytelnicy spoza naszego kraju (m.in. z USA).Co może znaleźć czytelnik w naszym biuletynie?
Newsy ze świata gwiazd zmiennych, a także informacje na temat ciekawych zjawisk związanych z gwiazdami zmiennymi, takich jak wybuchy jasnych nowych czy supernowych. Swoje miejsce na łamach ma także cykliczne kalendarium, w którym publikowane są efemerydy maksimów jaśniejszych miryd. Ponadto cenne rady na temat fotometrii CCD oraz DSLR, a także materiały, których celem jest zachęcenie do obserwacji konkretnych obiektów, m.in. poprzez włączenie się do międzynarodowych akcji obserwacyjnych.
Współpraca z TOS
Jako, że nasze Słońce również jest gwiazdą zmienną, biuletyn podjął współpracę z Towarzystwem Obserwatorów Słońca im. Wacława Szymańskiego w Żychlinie. Regularnie publikujemy raporty z aktywności słonecznej, jak również artykuły nt. obserwacji zjawisk zachodzących na naszej Gwieździe Dziennej.
Skąd wzięła się nazwa biuletynu?
Najbliższa Słońcu gwiazda to Proxima Centauri, jest ona również gwiazdą rozbłyskową, czyli gwiazdą zmienną typu UV Ceti. Jednocześnie słowo „proxima” po łacinie oznacza „najbliższa”, a gwiazdy zmienne są nam właśnie najbliższe. Ten układ skojarzeń przyczynił się do takiego wyboru tytułu czasopisma.Kim jesteśmy
Jesteśmy biuletynem tworzonym przez miłośników astronomii dla miłośników astronomii. Pragniemy rozwijać swoją pasję i dzielić się nią z innymi. Naszym celem jest pogłębianie i popularyzacja wiedzy o gwiazdach zmiennych.