obiuletyniebaner


Biuletyn

Biuletyn Proxima powstał w 2010 roku z inicjatywy niewielkiej grupki osób, miłośników astronomii związanych wspólnym zainteresowaniem gwiazdami zmiennymi. Jest bezpłatnym, ogólnodostępnym kwartalnikiem wydawanym w wersji elektronicznej, w formacie PDF. Pierwszy numer pojawił się w Internecie 20 lipca 2010 r. i szybko zaczął zdobywać co raz większą popularność wśród polskich amatorów rozgwieżdżonego nieba. Wkrótce pojawili się również czytelnicy spoza naszego kraju (m.in. z USA).

Co może znaleźć czytelnik w naszym biuletynie?

Newsy ze świata gwiazd zmiennych, a także informacje na temat ciekawych zjawisk związanych z gwiazdami zmiennymi, takich jak wybuchy jasnych nowych czy supernowych. Swoje miejsce na łamach ma także cykliczne kalendarium, w którym publikowane są efemerydy maksimów jaśniejszych miryd. Ponadto cenne rady na temat fotometrii CCD oraz DSLR, a także materiały, których celem jest zachęcenie do obserwacji konkretnych obiektów, m.in. poprzez włączenie się do międzynarodowych akcji obserwacyjnych.

Współpraca z TOS

Jako, że nasze Słońce również jest gwiazdą zmienną, biuletyn podjął współpracę z Towarzystwem Obserwatorów Słońca im. Wacława Szymańskiego w Żychlinie. Regularnie publikujemy raporty z aktywności słonecznej, jak również artykuły nt. obserwacji zjawisk zachodzących na naszej Gwieździe Dziennej.

Skąd wzięła się nazwa biuletynu?

Najbliższa Słońcu gwiazda to Proxima Centauri, jest ona również gwiazdą rozbłyskową, czyli gwiazdą zmienną typu UV Ceti. Jednocześnie słowo „proxima” po łacinie oznacza „najbliższa”, a gwiazdy zmienne są nam właśnie najbliższe. Ten układ skojarzeń przyczynił się do takiego wyboru tytułu czasopisma.

Kim jesteśmy

Jesteśmy biuletynem tworzonym przez miłośników astronomii dla miłośników astronomii. Pragniemy rozwijać swoją pasję i dzielić się nią z innymi. Naszym celem jest pogłębianie i popularyzacja wiedzy o gwiazdach zmiennych.

Zespół tworzący biuletyn

Krzysztof Kida - Redaktor Naczelny

Miłośnik astronomii z Elbląga, zawodowo związany z ochroną zdrowia. Swoje zainteresowania astronomiczne skupia przede wszystkim wokół gwiazd zmiennych oraz w mniejszym stopniu komet i planetoid. Prowadzi własne obserwacje supernowych i skuteczne poszukiwania nieznanych zmiennych z wykorzystaniem 0,2 metrowego reflektora i kamery CCD. Jest również odkrywcą 24 komet w ramach koordynowanego przez US Naval Research Laboratory w Waszyngtonie programu Sungrazing Comets, którego celem jest poszukiwanie komet muskających Słońce na zdjęciach przesyłanych na Ziemię z sond kosmicznych SOHO oraz STEREO. Obecnie członek zespołu TOTAS (Teide Observatory Tenerife Asteroid Survey), którego zadania koncentrują się na poszukiwaniu planetoid przy pomocy jedno metrowego teleskopu Obserwatorium Teide na Wyspach Kanaryjskich - teleskop jest własnością Europejskiej Agencji Kosmicznej. Kolekcjoner i poszukiwacz meteorytów, członek Polskiego Towarzystwa Meteorytowego.

Bogdan Kubiak - Zespół redakcyjny

zdjęcieBogdanKubiak maleBogdan Kubiak – urodzony w 1985 r., miłośnik astronomii z Ostrowa Wielkopolskiego. Z wykształcenia technik ekonomista. Astronomią interesował się już od wczesnych lat dziecięcych, gdy potrafił godzinami wpatrywać się w rozgwieżdżone niebo. Jako uczeń szkoły podstawowej nauczył się rozpoznawać wszystkie widoczne na niebie gwiazdozbiory. W szkole średniej zainteresował się gwiazdami zmiennymi, a impulsem do tego stał się artykuł na stronie Astronetu autorstwa Stanisława Świerczyńskiego, poświęcony gwieździe beta Lyrae. Zmienne stały się jego pasją na kolejne lata do tego stopnia, że (jak sam twierdzi) wychodząc wieczorem choć na chwilę na balkon, gdy widzi rozgwieżdżone niebo dokonuje oceny którejś z widocznych gwiazd „gołoocznych”.

Marian Legutko - Zespół Redakcyjny

fot MLMarian Legutko (ur. 1972) – mieszka w Gliwicach, absolwent Politechniki Śląskiej (Wydział Inżynierii Środowiska i Energetyki), pracuje w Instytucie Nowych Syntez Chemicznych. Zainteresowania astronomiczne – bardzo szerokie, ale główne tematy to gwiazdy zmienne i komety. Główne zainteresowania pozaastronomiczne – astronautyka, lotnictwo, fizyka, historia, antropologia. Członek Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii (Oddział w Gliwicach; w Zarządzie Głównym PTMA kadencji 2015 – 2017), American Association of Variable Star Observers (AAVSO) oraz British Astronomical Association (BAA).

Adam Derdzikowski - Zespół Redakcyjny

fot ADmalaAdam Derdzikowski - ur. 27.09.1980 w Płońsku. Ukończył administrację publiczną, pracuje w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (BP Płońsk). Obserwator i członek Zarządu Towarzystwa Obserwatorów Słońca im. Wacława Szymańskiego, obserwator gwiazd zmiennych (AAVSO), a w szczególności gwiazd zaćmieniowych. Od 2008 roku opiekun Płońskiego Koła Miłośników Astronomii im. J. Jędrzejewicza, działającego przy Miejskim Centrum Kultury w Płońsku, a od 2013 roku reprezentant burmistrza Płońska w kapitule Nagrody im. J.Jędrzejewicza. Inne zainteresowania: książki, muzyka, fotografowanie przyrody.

Ryszard Biernikowicz - Zespół Redakcyjny

fot ADmalaOd zawsze jestem związany z Zachodniopomorskim - tutaj się urodziłem, wykształciłem (częściowo), pracuję i mieszkam (Szczecin). Utrzymuję się z pracy w branży IT - ostatnio jako informatyk w firmie motoryzacyjnej. Z wykształcenia jestem astronomem, który to kierunek studiów skończyłem na Uniwersytecie M. Kopernika w Toruniu w 1984 roku. Ale miałem ponad 20-letnią przerwę w rozwijaniu zainteresowań astronomicznych. Do ponownego odkrywania astronomii wróciłem kilka lat temu między innymi dzięki Proximie (historię mojego "powrotu" można prześledzić w historycznych numerach Proximy). Ze zdumienia otwieram oczy, jak się w ciągu tego okresu pozytywnie zmieniła się astronomia. Szczególnie interesuje mnie astrofizyka gwiazd - gwiazdy pojedyncze jak i wielokrotne, obserwowane we wszystkich możliwych zakresach promieniowania elektromagnetycznego (a ostatnio grawitacyjnego). Lubię czasami popatrzeć wizualnie na niebo przez lornetkę lub mojego 12" Dobsona, a niekiedy wyznaczyć jasność interesującej gwiazdy zmiennej (fotometria DSLR: Tair 300mm/Canon 400D/EQ3-2 z napędem w RA).

Tomasz Krzyt - Współpraca

Tomasz Krzyt - urodzony w 1969 r., mieszka w Warszawie. Obserwuje od czasów szkoły podstawowej. W 1987 roku wstąpił do PTMA, a w latach 90-tych przez kilka lat zasiadał w Zarządzie PTMA Warszawa, obecnie w komisji Rewizyjnej tamże. Pierwszą zmienną zaobserwował w 1983 roku (R Hydrae). Uczestniczył w seminariach astronomicznych w Grudziądzu. Od 1989 prowadzi regularne obserwacje zmiennych, a wyniki wysyłka do AAVSO. Obserwuje też zakrycia planetoidalne, na razie jedno z sukcesem w 2003 - (420) Bertholda.

Stanisław Świerczyński - Współpraca

sswJestem członkiem PTMA - oddział krakowski. Moją pasją są obserwacje gwiazd zmiennych. Od 1989 roku prowadzę systematyczną dokumentację obserwacji. Dotychczas zapisałem w bazie danych ponad 60 000 obserwacji, z czego ponad 50 000 wysłałem do AAVSO certyfikat (Amerykańskie Towarzystwo Obserwatorów Gwiazd Zmiennych, posiadające jedną z największych baz danych amatorskich obserwacji gwiazd zmiennych). Interesują mnie gwiazdy zmienne prawie wszystkich typów. Obserwacje prowadzę w oparciu o mapy AAVSO przy użyciu lornetek 7x50 i 20x60 oraz teleskopu MIZAR (newton o średnicy lustra 110 mm). Graniczna wielkość gwiazdowa, w bardzo dobrych warunkach wynosi ok (12 - 12.5) mag. Kilka gwiazd obserwuję okiem nieuzbrojonym.

W ciągu kilkunastoletniej działalności obserwacyjnej zgromadziłem dla wielu gwiazd zmiennych duży materiał obserwacyjny i zdobyłem spore doświadczenie w obserwowaniu gwiazd zmiennych. W związku z tym, na stronie sswdob.republika.pl prezentuję trochę tych wyników w postaci krzywych jasności gwiazd zmiennych wybranych typów: cefeid, długookresowych typu Mira Ceti zwanych mirami (mirydami), typu RV Tauri, półregularnych (SR), innych typów (RCB, ZAND, NR, LB, ...). Prowadzę również ważny dział aktualności, w którym prezentuję bieżące wydarzenia ze świata gwiazd zmiennych, inicjuję akcje obserwacyjne i zachęcam do podejmowania obserwacji gwiazd zmiennych.